1 funt szterling = PLN
Pogoda w Luton
Luton
+10°C
Dzisiaj jest: 4.7.2020
   accidentZigZag-Baner pierogarnia banner 170x200  
polbud OMEGA POPRAWIONE   SZKOLA INTERNETOWA BANER
 SHA baner  

“Ida” w Peterborough – klub filmowy Frame zaprasza na projekcję filmu

ida peterborough glownaO żadnym innym, polskim obrazie filmowym nie jest ostatnio tak głośno, jak właśnie o „Idzie”. Powodów ku temu jest wiele, więc powiedzmy po prostu, że to wybitny film, doceniony m.in. na festiwalach w Toronto, Gdyni czy Warszawie oraz przez amerykańskich krytyków i Parlament Europejski. „Ida” jest również polskim kandydatem do Oscara. W przededniu ogłoszenia oficjalnych nominacji, nad którymi później pochyli się szacowna Amerykańska Akademia Filmowa, klub Frame zaprasza na projekcję filmu w naszym mieście.

“IDA” PAWEŁ PAWLIKOWSKI

Rok produkcji: 2013
Reżyseria: Paweł Pawlikowski
Scenariusz: Paweł Pawlikowski, Rebecca Lenkiewicz
Gatunek: Dramat
Produkcja: Polska, Dania
Czas trwania: 120 min.
Obsada: Agata Trzebuchowska, Agata Kulesza, Dawid Ogrodnik, Jerzy Trela

Akcja filmu “Ida” Pawła Pawlikowskiego rozgrywa się w latach 60. Tytułowa „Ida” (Agata Trzebuchowska) ma na imię Anna i jest sierotą wychowaną w żeńskim zakonie. Przyszła zakonnica tuż przed składaniem ślubów, z polecenia klasztoru udaje się na spotkanie ze swoją jedyną krewną, ciotką Wandy Gruz (Agata Kulesza). Tam dowiaduje się, że jest ocaloną z Holocaustu Żydówką i naprawdę nazywa się Ida Lebenstein. Kobiety ruszają na poszukiwanie grobu swoich bliskich, a wspólna podróż dla obu staje się punktem zwrotnym.

Klimat i atmosferę z przeszłości tworzą czarno-białe zdjęcia. Obraz Polski lat 60. jest ponury, staje się miejscem wybitnie depresyjnym, zdominowanym przez różne odcienie szarości. Rezygnacja z kolorów ma także inny cel, sprawia, że widz skupia się wyłącznie na głównym wątku. Nie rozpraszają go widoki, stroje i wygląd postaci. Oprawa muzyczna, jak i cisza, współtworzą różne nastroje, stany bądź emocje, które towarzyszą bohaterom. Są to: napięcie, konsternacja, pustka, ból, tęsknota, pożądanie, głębokie zamyślenie.

Film Pawlikowskiego jest produkcją jednowątkową, na światowym poziomie, jedną z ciekawszych polskich propozycji roku 2013.  Ida jest wymagająca pod względem emocjonalnym, po jej obejrzeniu trudno wrócić do rzeczywistości. Warto poświęcić trochę czasu na jej zobaczenie i przemyślenie, bo dzieła tak subtelne oraz poruszające nie zdarzają się często.

“Ida” to przenikliwe, ale również przejrzyste, proste i bezpardonowe kino.


Seans odbędzie się w piątek, 16 stycznia, o godzinie 19.30 w Beehive Community Centre.

Po projekcji zapraszam do dyskusji na tematy dotyczące filmu i nie tylko...

Kawa i herbata oraz popcorn będą dostępne za darmo. Alkohol - we własnym zakresie.

Cena biletu: dotacja (koszty wynajmu, licencji).

Darmowy parking.

Klub filmowy Frame
The Beehive Community Centre
St. Martins Street, Millfield,
Peterborough, PE1 3BD.

Informacje:

Agnieszka Sobieraj
Tel. 07707604245
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ida peterborough plakat

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
carworld new
ABC