1 funt szterling = PLN
Pogoda w Luton
Luton
+10°C
Dzisiaj jest: 29.5.2020
   accidentZigZag-Baner pierogarnia banner 170x200  
polbud OMEGA POPRAWIONE   SZKOLA INTERNETOWA BANER
 SHA baner  

Peterborough w liczbach - raport Centre for Cities 2015

cities outlook peterboroughplÓsmy rok z rzędu raport Cities Outlook sprawdza kondycję 64 miast w UK w oparciu o jedenaście najważniejszych czynników, takich jak: zatrudnienie, zarobki, ekonomia czy dobrobyt mieszkańców. Na mniej niż cztery miesiące przed wyborami powszechnymi w UK, w kampanii dominują tematy związane z ograniczeniem deficytu i rozwojem ekonomii. Niezależnie od tego, kto wygra elekcję, to właśnie miasta staną się kluczowym czynnikiem do osiągnięcia tych dwóch powyższych założeń. Przeanalizowaliśmy raport, sprawdzając, jak w zestawieniu wyróżnione zostało Peterborough, jak wypada na tle innych miast oraz jakie nań czekają wyzwania.

Wzrost populacji - to kategoria, w której wg zeszłorocznych danych Peterborough wiodło prym. W 2015 roku nasze miasto ustępuje jednak miejsca Milton Keynes i plasuje się na pozycji z numerem dwa. Raport pokazuje, że w latach 2004 – 2013 populacja Peterborough wzrosła o 15.2% czyli o 24.900 mieszkańców. Natomiast u lidera zestawienia ten wzrost wyniósł odpowiednio 16.5% czyli 36,200 rezydentów. Okazuje się także, że jest w UK miasto, które przez ten czas straciło część swojej populacji. Mowa o Sunderland, które stało się mniejsze o 4 tysiące rezydentów.

W tych samych latach Peterborough wzbogaciło się o 8,130 domów, co dało naszemu miastu 6. pozycję tuż za Milton Keynes, Swindon, Ipswich, Cardiff i Gloucester. Najmniej domów wybudowano w Burnley.

Również 6. pozycję zajęliśmy w wyścigu o największą liczbę zarejestrowanych patentów – z czego największa część dotyczyła automotoryzacji. Przegniło nas m.in. Cambridge (1 miejsce). Najmniej innowacyjny w UK jest Boston.

Blisko cztery stanowiska pracy w sektorze prywatnym (a dokładniej 3.5) przypada na jedno w sektorze publicznym w naszym mieście i taka proporcja daje Peterborough ósme miejsce w rankingu miast.

W pozostałych kategoriach Peterborough nie zostało podane zarówno w pierwszej, jak i ostatniej dziesiątce. Szczegółowe dane dla naszej miejscowości znajdują się na tej stronie:
http://www.centreforcities.org/city/peterborough/

Według Paula Swinneya, ekonomisty Centre for Cities, największym wyzwaniem dla Peterborough, aby kontynuować dobrą passę w swoim rozwoju, jest poświęcenie uwagi bardziej wyspecjalizowanym przedsiębiorstwom i firmom. Jeśli uda się je przyciągnąć do Peterborough, to wraz z nimi napłynie również wykwalifikowana kadra, a wszystko razem będzie miało dobry wpływ na miejską ekonomię i rynek pracy. Na takie rozwiązanie postawiło właśnie Milton Keynes i dlatego więcej osób wybrało właśnie to miasto jako miejsce swojego zamieszkania. Peterborough, według raportu, odnotowało w ostatniej dekadzie wzrost miejsc pracy o 4% - były to raczej stanowiska wymagające mniejszych kwalifikacji. Wciąż, jak się okazuje, atrakcyjne na przykład dla rzeszy imigrantów.

Powyższy punkt widzenia wydaje się podzielać Marco Cereste, przewodniczący rady miasta, który w swoim komentarzu dla Peterborough Telegraph stwierdził, że absolutnym priorytetem jest teraz stworzenie w Peterborough uniwersytetu. Jego brak jest bowiem „wadą”, przez którą najzdolniejsza młodzież opuszcza Peterborough, wyjeżdżając na studia gdzie indziej i przeważnie nie wracając już do miasta. 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
carworld new
ABC