1 funt szterling = PLN
Pogoda w Luton
Luton
+10°C
Dzisiaj jest: 4.7.2020
   accidentZigZag-Baner pierogarnia banner 170x200  
polbud OMEGA POPRAWIONE   SZKOLA INTERNETOWA BANER
 SHA baner  

Festiwal Katarzyny Aragońskiej w Peterborough

festiwal katarzyny aragonskiejPrzybyła do Anglii z Hiszpanii, aby najpierw zostać żoną księcia Artura Tudora, a po jego śmierci - króla Henryka VIII Tudora. Konsekwencje jej późniejszego rozwodu miały wpływ nie tylko na Anglię, ale na całą ówczesną Europę. Jej ciało po śmierci złożono w katedrze w Peterborough, gdzie spoczywa do tej pory, a współcześnie mieszkańcy miasta każdego stycznia czczą jej pamięć. Przed nami weekend, który upłynie pod znakiem festiwalu królowej Katarzyny Aragońskiej.

Dlaczego wydarzenie odbywa się właśnie w styczniu? W tym miesiącu bowiem królową Anglii pochowano w katedrze – dokładnie 29 stycznia 1536 roku.

I to katedra jest jednym z ważniejszych dla festiwalu miejsc. Jeszcze dzisiaj wieczorem, o godzinie 19.30 odbędzie się tam ilustrowany wykład znanej historyczki, Alison Weird, która jest autorką szeregu książek dotyczących dynastii Tudorów. Opowieść tym razem poświęcona zostanie okresowi, w którym królowa przebywała na wygnaniu. Warto bowiem wiedzieć, że Katarzyna Aragońska nigdy nie pogodziła się z tym, że król Henryk ją opuścił, a z jego polecenia, do końca swoich dni, przebywała w odosobnieniu, często zmieniając miejsce zamieszkania. Ostatnim był Kimbolton Caste, gdzie nastąpiła śmierć monarchini. Ciekawego wykładu będzie można wysłuchać, płacąc uprzednio £11 (osoby, które nie skończyły jeszcze 18 lat - £5.50). W cenę wliczona jest lampka wina i napój. Po prelekcji Alison Weird będzie podpisywać swoje książki.

W sobotę natomiast, o godzinie 14.00, organizatorzy zapraszają na wycieczkę z przewodnikiem, który pokaże, gdzie w katedrze możemy zobaczyć wpływ epoki Tudorów. Godzinna wycieczka kosztuje £7.

Z kolei w sobotę wieczorem w katedrze zagości muzyka sakralna w wykonaniu wybitnej grupy chóralnej The Sixteen. Na koncert zapraszamy o godzinie 19.30. Bilety w cenie £15 - £30 dostępne są w centrum informacji turystycznej przy Bridge Street w Peterborough.

Równie interesująco festiwalowy weekend zapowiada się w muzeum w Peterborough. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, w godzinach od 10.00 do 17.00, goście otrzymają szansę, aby przenieść się w czasy dynastii Tudorów. Spotkamy postaci z epoki, nauczymy się dobrych manier od angielskiej lady, spróbujemy smacznych potraw. Będą atrakcje dla całych rodzin, zajęcia z rękodzieła oraz szansa na odwiedzenie części muzeum z XVI wieku, które są zazwyczaj zamknięte dla gości. Koszt biletu: dorośli £3.50, dzieci (do 5. roku życia) bezpłatny wstęp i £8 dla rodziny.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

PROMOWANE OGŁOSZENIA:
carworld new
ABC